Převýšení: 193 m
Kratší trasa je nenáročná, vhodná i pro rodiny s dětmi.
Delší trasa vyžaduje větší výdrž a fyzickou kondici.
Podívejte se na video:
Středověká vesnice Pfaffenschlag
Toto místo bylo pravděpodobně osídleno již Slovany, ale původní sídliště zaniklo někdy v průběhu 12. století. Slavonický farář na jeho místě na konci 13. století nechal postavit novou kolonizační vesnici, která byla nazvána Pfaffenschlag. Vesnice se skládala z více jak deseti usedlostí, které byly uspořádány ve dvou řadách dlouhých 140m. Každá stála na jednom břehu potoka, který tak vlastně protékal návsí. Domy byly stavěné z kamene (dispozice: jizba s pecí, síň a komora) a navazovaly na ně hospodářské objekty a u některých byly zjištěny podzemní prostory (obilní jámy, zásobní jámy a lochy (sklepy)).Privilegované postavení ve vsi zaujímali rychtář a mlynář. Dále zde žili sedláci – držitelé lánu a podsedci, kteří patřili k nejchudším. Krize feudalismu vedla k husitským válkám, při nichž zanikla i tato středověká vesnice. Les poté přikryl na několik staletí celou vesnici a až archeologický průzkum v 60. letech ji vytrhl ze zapomnění. Návštěvník zde má možnost prohlédnout si základy všech stavení a prozkoumat dispozici středověkých obytných objektů. Takováto lokalita má nejenom republikový, nýbrž celoevropský význam.
Zaniklá obec Kuní
Kuní (německy Kain). První zmínka o obci je z roku 1487. V roce 1890 zde žilo 108 německých obyvatel. Za 25 let se jejich počet ztrojnásobil na 342. Byla to ulicová vesnice s rozlehlými statky a vlastní školou. V r. 1930 měla obec i s osadami 66 domů, v kterých žilo 302 obyvatel (13 Čechů). Zanikla v r. 1945.Zachovalyse zde klenby sklepních prostor, kamenné studny i drobnosti z vybavení domácností.
Zaniklá obec Dětříš
První zmínka o osadě je z roku 1579, v roce 1921 bylo na osadě 25 domů s 95 obyvateli (8 Čechů). V osadě byla kaple svaté Anny, přímo na návsi se nacházel rybník a opodál další dva. Na potoku Pstruhovec stával mlýn Hammermühle (nazývaný také Ruppmühle) a pila.
Zaniklá obec Pernárec
První zmínka o osadě je z roku 1579 kdy se ji říkalo Bernharz, v roce 1869 spadla pod obec Kuní pod názvem Pernarec. V roku 1921 bylo na osadě 14 domů se 79 obyvateli (13 Čechů). Na území osady sídlila rota pohraniční stráže, která si zde vybudovala 3 montované domy jako ubytovny pro vojáky. Pro přestěhování roty se odstranilyvšechny zbytky vesnice, kromějedné opěrné zdi podél potoka.
Zaniklá obec Košlák
První zmínka o osadě je z roku 1579, stejně jako Dětříš nebo Pernárec byla přiřazena k obci Kuní. V roce 1921 zde žilo 35 obyvatel (7 Čechů) v 8 domech uspořádaných do půlkruhu. Košlák byla nejmenší z osad, dnes jsou zde patrné hlavně zbytky sklepních prostor a kamenné sloupy, které ohraničovalypozemky.
Zaniklá obec Košťálkov
Košťálkov byla ulicová ves, o které je první zmínka z roku 1579. V roce 1930 zde žilo 246 obyvatel (7 Čechů) v 61 domech, měli vlastní kapli Anděla Strážného, pomník padlým v 1. Světové válce i dvoutřídní školu. Ve vsi byla také hájovna, velký hospodářský dvůr Gabrielka (Gabrielenhof) a Haftlův mlýn (Haftalmühle). Po násilném vysídlení se ves dosídlila českým obyvatelstvem. České děti hrávaly fotbal s kluky ze sousedního rakouského Kleintaxen a obyvatelé mívali i společné mše svaté. Nezapomeňte shlédnout video s 3D modelem vesnice.
Podívejte se na video:
Zaniklá obec Rajchéřov
Rajchéřov byla ulicová ves, která se dotýkala břehů Rajchéřovského rybníka. V její blízkosti se nacházel dnes již zaniklý čtyřicetihektarový Velký Romavský rybník (Grosse RomauerTeich) a 33 hektarový rybník Kačer (BtandTeich). První zmínka o obci je z roku 1487. Za třicetileté války v letech 1618 – 1648 byla obec zničena a následně znovu obnovena. V roce 1930 zde žilo 220 obyvatel (1 Čech) ve 45 domech, obec měla svou kapli- gotickou kapli sv. Michala z roku 1714 a jednotřídní školu. Žili zde zemědělci, tkalci lnu a koňských žíní, řemeslníci a lesní dělníci. V blízkosti Rajchéřova doporučujeme objevit Hadí vrch s vrchem Výhon (647 mnm), kamenné pole s bohatým porostem jalovce a borůvčí, které bylo pro svoji vysokou estetickou a ekologickou hodnotu v roce 1987 vyhlášeno za přírodní památku.
Zaniklá obec Staré Hutě
Konopná vesnice Reingers
V této vesnici najdete Muzeum o historii a kultuře Němců žijících původně v okolí Nové Bystřice. Jejich životní příběhy a odsun v roce 1945 jsou zachyceny na dobových dokumentech, exponátech a fotografiích. Můžete zde také absolvovat virtuální procházku zaniklou vesnicí Romava.
Reingers se také říkáHanfdorf, tedy Konopná vesnice. V jeho okolí se už po staletí pěstuje průmyslové konopí, které se zde i zpracovává a využívá. V místním Muzeu konopí se obeznámíte s tradičními i netradičními výrobky z této plodiny.
Zaniklá obec Romava
První zmínka o této vsi je již z roku 1375. Romava byla v roce 1420 zničena husity a v roce 1645 za třicetileté války zase Švédy. Ves byla pokaždé obnovena, až do roku 1945. Vesnice ležela na břehu Romavského mlýnského rybníka, na potoku Romava spočíval mlýn a pila, vesnice měla také svou kapli svatého Kříže ajednotřídní školu. Žili zde zemědělci, lesní dělníci, řemeslníci, pletaři a kameníci. V roce 1930 měla obec 64 obydlí s 246 obyvateli (10 českých). Od roku 1945 zde sídlila rota pohraniční stráže. Obec za dobu své existence nezaznamenala žádnou rozvojovou expanzi s ohledem na tvrdé podmínky a příhraniční polohu. Proto se jí dostalo dalšího neoficiálního jména – „Pustá“.K Romavě byl vypracován 3D model, který Vás provede původní vesnicí- k shlédnutí v Muzeu vyhnání v obci Reingers.
Zaniklá obec Leštnice
První zmínka o obci je z roku 1399. V roce 1921 žilo v obci 50 obyvatel (12 Čechů) v 12 domech. Leštnice ležela přímo na hranici s Rakouskem. Do současné doby se zachovaly ovocné stromy, které na jaře kvetou. Uprostřed návsi byl malý rybníček. Na jedné z bývalých zahrad je studánka. Bývala tady nejstarší dřevěná kaple na Moravě.